Teaching Staff

N Allan                    – Technology
C Barnes                  – Mathematics/Year Tutor
R Bramhill              – Technology Faculty Leader
C Burrell                 – Mathematics/Year Tutor
D Burton                 – Physical Education/2nd in Faculty
L Caldwell              – Science
S Campbell-Smith – Technology
A Camplin              – English
T Carroll                 – Geography
E Conroy                 – History/Deputy Year Tutor/DoE
A Cunningham      – ICT
S Davies                  – Mathematics
S Dutton                 – Head of Sociology
S Farr                      – ICT/Year Tutor
J Food                      – English
L Fothergill            – Technology
L Fox                       – Headteacher
L Ghent-Clark       – Psychology
A Gibson                –  Mathematics
G Hand                   – Subject Leader for Business and Economics/Health and  Safety Officer
E Harewood          – English
J Harrison              – Science
M Harrison            – Physical Education
L Hatfield               – Mathematics
R Hough                 – Science/Head of PD
R Huddart              – Deputy Headteacher
C Hunt                    – Head of Music/Deputy Year Tutor
C James                  – Science Faculty Leader
S Jones                    – Languages/Head of Spanish
S Kelly                     – English
J Lambert               – Head of Drama/Year Tutor/English
M Langham           – Science/Head of Biology
C Lindley                – Director of Mathematics
A Lindsay               – English
H Linley                  – Director of English
M Linley                 – Raising Standards Leader/Assistant Headteacher Assessment,     Reporting, Exams/History
C Lovell                  – English
E Lowe                   – English
R Lugg                    – English
T Machin               – Physical Education
A Maddock            – Physical Education
S Martin                 – Creative Arts Faculty Leader
H Megaw                – Mathematics
I Melia                    – Deputy Headteacher
T Morris                 – Science/DoE
J Mrkogaca            – Languages
R Neal                     – Geography
L Oldfield               – Head of History
F O’Sullivan           – Science
J Parry                    – ICT and Computing Faculty Leader
E Plumb                 – Mathematics
P Plunkett              – Creative Arts/Head of Training School
M Pryce                  – Development and Enterprise/Head of PD/Drama
H Reidy                  – Director of Modern Foreign Languages
R Roberts               – Mathematics
B Robertson          – Assistant Headteacher Teaching and Learning/English
H Rockliff              – Associate Assistant Headteacher Standards, Expectations and Resilience/  Physical Education
G Routledge          – SENCO/History
D Scholey              – Head of Geography
S Smith                  – Languages/Year Tutor
A Spotswood        – Technology/Year Tutor
G Taylor                 – Languages/Head of French
I Taylor                  – Sport Faculty Leader
J Wainman           – History
J Walls                   – Science
C Watson              – Languages
G Westmoreland – English
J Whetstone         – Geography/Year Tutor
S White                 – Creative/Head of Art
S Witherden        – Languages/Head of German
T Witherden        – Mathematics/Pupil Premium
R Wride                – Director of Teaching, Learning,Curriculum (Years 5 – 8)
L Wyld                  – Technology

Selecting a member of staff will open your default email client.